Proč se ocenění vůbec udílí?
Letošní ročník je již 11. v pořadí a k naší velké radosti se počet účastníků neustále zvyšuje. Soutěž je koncipována tak, že nominanty delegují zaměstnavatelé nebo kolegové ve firmách, kde osoby zdravotně postižené pracují. Naším cílem, jako vyhlašovatele soutěže, kterou pořádáme ve spolupráci s Hospodářskou komorou hlavního města Prahy, je ukázat, že zaměstnanec s hendikepem může být plnohodnotným kolegou, i když někdy s nějakým omezením. Pomáháme prokázat lidem z hendikepem, že můžou pracovat stejně dobře jako ostatní. Tak proto.
Čím se organizace zabývá?
Jsem nevládní organizace, která se zaměřuje hlavně na hledání cest v rovnocenném zaměstnávání lidí s hendikepem. Snažíme se být oporou jednotlivcům stejně tak i firmám, které osoby zdravotně postižené zaměstnávají či zaměstnat chtějí, a to napříč celou Českou republikou. Svoji roli spatřujeme v odborných konzultacích a ve vzdělávání z řad zaměstnavatelů hlavně na otevřeném trhu práce. Naším hlavním cílem není dostat do firem osobu zdravotně postiženou ale také pomoci firmám orientovat se v legislativě, která tuto problematiku řeší, stejně jako v možnostech, které jsou dostupné. Což znamená i využívat nabídky služeb a výrobků, pocházejících od jednotlivců nebo chráněných dílen.
Věřte mi, že tato problematika je opravdu složitá a mnoho zaměstnavatelů nemá dostatek informací. A s tím jim rádi pomůžeme. Proto máme několik projektů, kterými se průběžně zabýváme a které si lze projít na našich webových stránkách, ať je to Pracovní tržiště, což je náš poslední velký projekt, kde se mohou bezpečně propojit budoucí zaměstnanci s budoucími zaměstnavateli. Do budoucna bychom tento portál rádi rozšířili o nabídku výrobků a služeb právě z chráněných dílen. Dále je to Ochranná známka Práce postižených, vzdělávací kurzy nebo klub Srdcerváčů.
Kdo se na něj může obrátit a kam přesně?
Lidé, kteří hledají zaměstnání, samozřejmě z řad zdravotně postižených nebo zaměstnavatelé, kteří zaměstnávat zdravotně postižené chtějí. Rádi jim pomůžeme se v tomto prostředí zorientovat a pomoci jim najít taková řešení, která budou pro obě strany přijatelná. Mám tím na mysli, že zaměstnávání zdravotně postižených není humanitární mise ale ani pouhé naplňování legislativních nařízení a kvót. Je to jen otázkou ochoty připomínat si lidský rozměr. Veškeré dostupné informace naleznete na našich webových stránkách www.nfozp.cz. My se budeme těšit.
Jaké největší problémy musí lidé se zdravotním postižením řešit?
Je jich mnoho, sloučení zdravotních obtíží s pracovním nasazením ale i obecná nedůvěra v jejich schopnosti.
Co třeba pokud jde o osvětu, jak na tom v České republice jsme?
Bohužel osvěta u nás neustále pokulhává. Setkáváme se se spoustou mýtů typu – tito lidé jsou velmi často nemocní, je zapotřebí počítat s nižším nebo nepravidelným výkonem, jsou málo flexibilní, s jejich zaměstnáním je spojena vysoká administrativní zátěž, nebo jsou zde velké problémy s bezpečností práce a kontrolami. Nebo s osobou zdravotně postiženou nemohu rozvázat pracovní poměr atd. Takto bych mohla ještě chvilku pokračovat, ale faktem je, že zákoník práce je pouze jeden. A to pro všechny. Tečka.
Platí zákoník práce pro všechny stejně, nebo třeba vzdělávací systém?
Ano, vlastně jste mi vzala jeden z velkých našich argumentů z úst. Dlouhodobě se snažíme pořádat vzdělávací kurzy na toto téma, kde na Zákoník práce dáváme velký důraz. Tedy nejen na něj. Mnoho lidí, kteří mají určitý stupeň postižení proto ani svému zaměstnavateli nesdělí, že jsou příjemci invalidního důchodu právě z obav, aby na ně okolí nenahlíželo jinak. A to je velmi nevýhodné pro jejich zaměstnavatele, i když lidsky to chápu. Je zde ještě před námi velký kus cesty, kterou musíme ujít, a to i formou vzdělávání hlavně firem na otevřeném trhu práce. Možná Vás to překvapí, ale mezi zdravotní postižení patří např. diabetes, rakovina, roztroušená skleróza, epilepsie, deprese, bipolární porucha atd.
Zdroj: Rádio Zet